A žili spolu šťastně až do smrti… houbelec!

Pohádky, kterými se krmíme pro útěchu  aneb nevěřte všem šťastným koncům.

Asi všechny známe takové ty přeromantizované příběhy dvojic, které spolu nakonec skončili, i když to tak na začátku jejich randění vůbec nevypadalo. Moje kamarádka mi onehdy vyprávěla o své sestře. Ta se totiž zamilovala do ženatého muže. On k ní choval stejné city a svou manželku po nějaké době opustil. Asi po roce, kdy jsem se s kamarádkou sešla na kafe, mi oznámila, že se bude její sestra vdávat. S ním! Skutečně se se svou ženou rozvedl a jednoho krásného dne ji dokonce požádal o ruku. Zní to tak krásně! Tak by to přece chtěla každá, ne? Potkat někoho, kdo bude kvůli nám kráčet přes všechny překážky a skutečně pro nás udělá vše. Nechci samozřejmě soudit, zda to, co se mezi nimi stalo, teda jak se to stalo, je správné, či nikoliv. Dívám se na to jako na fakt, co takový romantický příběh vzbuzuje za pocity u ostatních – čiže, když se to stalo vaší kamarádce (a kamarádce vaší kamarádky), proč by se to nemohlo stát i vám?

Nebo má kamarádka Bětka. Mohla na Davidovi oči nechat, zatímco on o její existenci neměl ani ponětí. Vlastně to trvalo docela dlouho, než si Bětky vůbec všiml. Po čase se začali scházet, ale když přišlo na lámání chleba, David se přiznal, že vážný vztah nehledá. S něčím takovým se ale Bětka nechtěla smířit a rozhodla se, že zkrátka vytrvá. Že se s ním bude vídat i tak, budou spolu trávit čas a ukáže mu, jaká opravdu je, s tím, že z toho třeba časem vznikne něco víc. Do své role se dost vžila, chodili spolu do divadla, spali spolu, měli společné přátelé, takže chodili ven i v partě a skvěle se bavili. Jenže David se stále nechytal a Bětku to neustálé snažení se bez toho, aniž by dostala alespoň něco zpět, přestalo bavit. Promluvila si s ním, ale opět si vyslechla tu stejně zničující větu. Viděl v ní jenom zábavu, zatímco ona se do něj postupně zamilovávala. Ukončila to a přestali se vídat.
Přesně za měsíc se jí David ozval s tím, že se mu stýská. Začali si tedy znovu a od té doby byl jejich vztah úplně jiný. Prý. Šíleně se do Bětky zamiloval, do pár měsíců se k sobě přestěhovali, do roka se vzali a narodilo se jim dítě. Skoro to zní jako lovestory z nějaké moderní pohádky.

Pokaždé, když Bětka mluví o jejich vztahu a především o začátcích, má jiskry v očích, jako kdyby mluvila o nečekané výhře v loterii. Dokonce se zdá, jako by na své první (a druhé) Davidovo odmítnutí úplně zapomněla. A tak, zatímco všichni její story nadšeně hltají s dojetím, ptám se sama sebe, zda je tohle skutečně to, co mají ženy chtít? Mám na mysli vkládat do někoho po dobu několika měsíců své emoce, energii, čas a city, aby mě pak s klidem v duši poslal k vodě? (Když opomenu, že bych se o něj snažila i přes to, že bych věděla, že vážný vztah nechce – což už tak je dost na hlavu). Díky, nechci. Sice teď vypadají jako zamilovaný páreček, ve kterém je jeden stvořený pro druhého (i když kdo ví, co se děje za zavřenými dveřmi, znáte to), je třeba brát na vědomí, že tohle je ojedinělý případ. Spolu se všemi dalšími, které od vyprávění znáte od kamarádek a které jsou ještě beztak tisíckrát přikrášlené.
Nejhorší ale je, že Bětka o svém vztahu vypráví skoro na každém rohu. Básní o tom kamarádkám, které jsou v podobné situace, ve které byla kdysi ona, podporuje je a dává jim falešné naděje. Chuděry se pak s vidinou jednoho dne se to změní, tak jak to bylo u Bětky, nepřestávají snažit o nedostupného chlapa a odmítají přitom zájemce, kteří by je chtěli vážně poznat.

Pokaždé, když vám někdo bude vyprávět o páru, kde se muž k ženě nechoval zrovna hezky, ale nakonec mají zdravý a fungující vztah, zacpěte si uši. Nevěřte, že je v takovém vztahu o co stát.

A přesně tyhle příběhy a povídačky boří (nebo už zcela zbortili a teď se bavíme už jen o troskách) naše bariéry. Drží nás ve vztazích, kde se necítíme ani šťastně, naplněně ani zamilovaně, kdy jen čekáme na to, až to konečně přijde – až mu dojde, jakou hodnou a úžasnou ženskou vedle sebe má, až mu dojde, že nás chce. Protože přesně tohle se stalo kamarádce vaší kamarádky… 

Má rada pro vás tedy zní: randěte, poznávejte, jděte vstříc novým příležitostem, ale pokud to tam z jeho strany není, nespoléhejte na to, že to jednoho dne přijde. Nevěřte všem těm přeromantizovaným historkám se šťastným koncem, speciálně ne těm, kde víte, že se jeden z partnerů k tomu druhému nechoval vůbec hezky. Přejte všem vašim kamarádkám, které žažily tuhle lovestory, ať jsou šťastné, pro sebe ale chtějte něco víc. Hledejte člověka, který se o vás bude snažit a zajímat už od samého začátku a bude vám svůj zájem dokazovat. Protože – jedině s takovým člověkem si vybudujete plnohodnotný a prosperující vztah, a protože VY si zasloužíte to nejlepší!