5 tipů, jak poznat, že vám někdo lže

Nikdo z nás nechce, aby mu druzí lhali. Bohužel okolí k nám není fér podle našich představ. Ti, kteří jsou naší nejbližší, nám mohou lhát, a my o tom ani nemusíme vědět. Může to být naše kamarádka, někdo z rodiny, kolega v práci, nebo i ten, vedle kterého každý večer usínáme. Přitom lži, které dříve či později stejně vyplynou na povrch, mohou nejenom zničit dlouholetou důvěru, ale také zruinovat celý vztah. Jak poznat, že vám někdo lže? A co dělat, když někoho při lži skutečně přistihneme?jak poznat, že vám někdo lže
I přes to, že jsou tolik nebezpečné, se kolem nás stále často objevují. Přitom mohou mít tolik zničující a škodlivý efekt, že pokaždé, když se někdo chystá lhát, by mu měla v hlavě proběhnout krátká scénka toho, co lhaním dané osobě může způsobit. Prostě takové varování, jako na krabičkách cigaret.
Lži (i ty milosrdné) dokážou lusknutím prstu zničit těžce vybudovanou důvěru nejen v přátelství, ale i ve vztazích. Povězte sami; jak můžeme věřit někomu, kdo se nezdráhal lhát nám přímo do očí? O čem dalším nám ještě lže? Takové otázky nám oprávněně začnou vířit hlavou a ničit roztříštěné střípky našeho vztahu.

Tak, jak pěje jedno české přísloví – lež má krátké nohy. Pokud vám někdo záměrně lže, dříve či později ho jeho činy či slova přece jenom prozradí. Není ale lepší být o krok napřed a rozpoznat divné chování dříve, než vám daný člověk třeba ublíží?

Jak poznat, že vám někdo lže:

1. Co dělají jeho ruce?

  • Lhář obvykle gestikuluje rukama až poté, co promluví. V hlavě má totiž spoustu myšlenek, své lži si musí důmyslně promýšlet. Taková gestikulace je nepřirozená a může nás upozornit na to, že něco není v pořádku. V případě, že by mluvil pravdu, by totiž gesta prováděl současně s vyprávěním.

2. Selhání těla

  • Ten, který lže, může být často nervózní. Poznáte to třeba tak, že se potí, červená se a třesou se mu ruce či nohy. Tyto příklady lze považovat za varovné signály. Ovšem pozor, takové chování nemusí hned znamenat, že dotyčný lže. Klidně mu může jenom být konverzace nepříjemná nebo se s námi necítí dobře.

3. Až moc vysoký hlas

  • Pokud někdo začne z ničeho nic mluvit vyšším hlasem, může to znamenat, že lže. Když jsme totiž nervózní, hlasivkové svaly se stáhnou, což je reakcí na stres. Dalším příznakem neupřímnosti může být také odkašlávání.

4. Oči jako brána do duše

  • Nelze přímo říct, jestli většina lhářů uhýbá očima nebo ne. Někteří se mohou svým protějškům dívat přímo do očí. Valná většina ale na malou chvíli uhne, právě v momentě, kdy lžou nebo si promýšlí další vymyšlenou historku. Dělají to pro to, že mají strach se na vás dívat, abyste náhodou nepoznali, že se chová divně. Ne nadarmo se říká že oči jsou bránou do duše.

5. Sledujte, jak se chová, když mluví pravdu

  • Stále si nejste jistí? Jeden z nejspolehlivějších způsobů, jak zjistit, že vám druhý lže, je sledovat, jak se dotyčný chová, když říká pravdu. Můžeme se ho například zeptat na neutrální otázky a sledovat jeho reakci, jaké dělá gesta, zda vypadá nervózně, jaký má tón hlasu, zda se někam dívá a podobně. Při lži by se měl chovat jinak než je normální, dělat něco, co je pro něj neobvyklé, a tak ho lze snadno prokouknout. Také dejte v odhalování lháře na svou intuici, ta nás totiž nikdy nezklame.

Co dělat, když někoho přistihneme při lži?

Především nejednejte unáhleně. Buďte odvážní a upřímní, s danou osobou si o vzniklém problému promluvte. Zjistěte všechny okolnosti a důvod, kvůli čemu vám dotyčný lhal a proč se bál vám říct pravdu. Tyto detaily vám lépe pomohou rozhodnout se, jak tuto situaci vyřešíte. Pamatujte, že jen upřímnou a efektivní komunikací dokážete uklidnit rozvířené vody vašeho vztahu. Třeba to ještě půjde nějak zachránit…

Přečtěte si: Ty nejčastější mýty o mužích a randění!
Tip na knihu: Jak prokouknout druhé lidi?