5 tipů, jak si vychutnat přítomný okamžik

To, jak si vychutnat přítomný okamžik, by se mělo vyučovat na základních školách. Povězte sami: dokážete být plně přítomní? Mě se to totiž moc nedaří, neustále jsem myšlenkami jinde… Přemýšlím, co si dát na jídlo, co je potřeba udělat v práci, co je potřeba udělat po práci, myslím na věčně přibývající položky v nekončícím to-do listu a snažím se nějak rozumně zorganizovat týdenní plán. Něco mi našeptává, že v tom určitě nebudu sama. Věděli jste ale, že když se nám v hlavě honí více věcí najednou, nejsme tak schopni plně prožívat přítomnost a jedinečné okamžiky, které se právě odehrávají? Není to škoda? Proto bych vám chtěla představit 5 jednoduchých a mnou osvědčených tipů, jak vypustit myšlenky, vrátit se nohama na pevně na zem a vychutnávat si daný okamžik plnými doušky.

Jak si vychutnat přítomný okamžikZnáme to asi všichni. Když jsme v práci, fantazírujeme o tom, jak jsme na dovolené a ležíme na pláži. Když jsme konečně u moře, myslíme na to, kolik práce se nám kupí na pracovním stole a co všechno bude potřeba zařídit, jakmile se vrátíme zpět. Někdy se dokonce záměrně snažíme si situaci ulehčit (nebo zahnat nudu) tím, že myslíme na více věcí najednou. Tohle všechno má ale jeden vedlejší účinek. Na druhé straně totiž můžeme trpět skličujícími pocity, že žijeme ve stresu, který neustále nabírá na obrátkách. Je na čase, abychom s tím něco konečně udělali. 

Jak si vychutnat přítomný okamžik:

  1. Zastavte se.

Soustřeďte se na svůj dech. Dýchejte pomalu a zhluboka. Nikam nespěchejte. Vaše tělo se brzy uvolní a vaše mysl uklidní. 

  1. Vnímejte dění okolo

Co zrovna vidíte? Kde se nacházíte? Jste někde v přírodě? Zahleďte se na stromy, na listí na zemi, na vůni lesa, na praskání drobných větviček pod vámi. Jaká je okolní teplota a počasí? Cítíte hřání slunečních paprsků na vaší kůži? Nebo vám vítr rozcuchává vlasy a cítíte ve vzduchu blížící se bouři? 

Nebo jste právě v kanceláři? Zaposlouchejte se do hluku lidí, vnímejte pohodlí židle, na které zrovna sedíte. Jak voní čaj, který zrovna upíjíte, nebo prostředí, ve kterém se nacházíte?

Soustředění se na detaily vám pomůže lépe se ukotvit v přítomnosti a oprostit se od vířivých myšlenkách a stresu ve vaší hlavě. Navíc, pokud se na okamžik, který zrovna prožíváte, plně zaměříte, budete si ho dopodrobna pamatovat ještě dlouho poté. 

  1. Omezte rozptýlení

Pro každého to sice může znamenat něco jiného, ale jedno je jasné: na každém rohu na nás číhají nejrůznější formy rozptýlení. Ať už je to hudba, kterou posloucháme cestou do práce či telefon, který celý den nedáme z ruky.. Tyto návyky, kterými si to sice chceme zpříjemnit, jsou pro nás rozptýlením a připravují nás o možnost vnímat daný okamžik naplno. Navíc na nás může mít nevinné scrollování Instagramu či Facebooku nežádoucí dopad. Věděli jste, že obsah, který tam sledujete, může negativně ovlivňovat vaše emoce?

  1. Přijměte věci tak, jak jsou

Pokud se snažíte soustředit se na to, co zrovna je, musíte přestat myslet na to, co bylo, co bude, co není a co by mohlo být. Pamatujte, že život si stejně dělá co chce a ať už si ho chceme naplánovat jakkoliv, většina věcí se stejně bude odvíjet jinak. Nejlepší recept na “štěstí” je vděčnost. Buďme vděční za to, co zrovna prožíváme. A při těch chvílích, kdy je těžké najít důvod se usmívat, buďme vděční byť jen za to, že žijeme ve stejné době, kdy žijí naší milovaní. Může se to zdát jako banální rada, ale právě tahle myšlenka mě utěšovala ve chvílích, kdy zemřela naše čivava Xena.

  1. Oceňte byť ty nejmenší detaily

Pokud vám z náhle situace jde hlava kolem, jde z toho uniknout tak, že se zaměříme na věci, které se kolem nás zrovna dějí. Při jídle vnímejte chutě daného pokrmu. Vychutnejte si teplo a vůni peřin, když vstáváte nebo když jdete spát. Prohlédněte si obálku oblíbené knihy, zalijte doma květiny a pokochejte se jimi, užijte si západ slunce, zbarvené stromy na podzim či jarní déšť. Radost z maličkostí nás naplní optimismem a pozitivní energií, která nás v další stresové situaci bude lépe držet nohama na zemi.

Proč je důležité umět vypnout?

Ve světě, kde už včera bylo pozdě, není asi pro nikoho lehké se jen tak zastavit. Schopnost vnímání přítomnosti a umění vypnout má pro nás přitom blahodárné účinky. Přinejmenším vám pomůže odbourat stres. Předejdete depresím, budete efektivnější, kreativnější, načerpáte energii a lépe si uvědomíte sebe sama. Navíc k tomu získáte moc si naplno užít nezapomenutelné chvíle s vašimi blízkými a zážitky, které život nabízí. Což je k nezaplacení!

Tip na knihu: Čtyři tisíce týdnů

Přečtěte si: Nenávidíte ji, nebo sebe?