Zpátky k ex? Ať vás to ani nenapadne!

Jasně, asi všechny jsme někdy měly myšlenky na to, co by bylo, kdybychom to přece jenom zkusili ještě jednou. Stýskalo se nám po ex, myslely jsme na něj, najednou jsme se cítily tak prázdné… jako by nám chyběl kus sebe. Bla bla. V takovou chvíli nás napadla jen jediná dobrá myšlenka – vrátit se k němu. Vždyť teď už nám to přece musí vyjít, ne? Teď už víme, kde byla ta chyba, jak moc si chybíme a co dělat, aby to už fungovalo… Kecy. Jistě, je normální, že vám osoba, na kterou jste byly zvyklé, chybí… ale proboha, za žádnou cenu se nepokoušejte k němu vrátit! Hned se dozvíte proč. Na konci článku mám pro vás navíc rychlý návod, jak na něj co nejrychleji zapomenout.

Nejdřív vám ale vysvětlím, co se s vámi děje, když se s někým rozejdete. Je několik porozchodových fází a každý je prožívá trochu jinak. Někdo se dostane na vrchol toho největšího smutku hned pár dní/týdnů po rozchodu a jiného to čeká třeba až za několik měsíců. Nebo třeba i let. Když se s osobou, vedle které jste se každé ráno probouzeli, již nadále nevídáte, máte v sobě nesnesitelný pocit prázdnoty. A bolí to. Cítíte, jak je svět najednou prázdný, pochmurný, jak vám bere energii. Myslíte jen na svého bývalého partnera a toužíte po něm dokonce snad ještě víc, než kdykoliv předtím. Nikdo jiný vás nezajímá a chcete jediné: vrátit se k ex, aby všechna ta bolest utichla. Co když vám ale řeknu, že přesně tohle je ten vůbec nejhorší nápad? 

Po rozchodu máme zkreslené myšlenky. Bývalého partnera často vidíme jen v tom nejlepším světle.

Vím, že rozchod dokáže být traumatická záležitost, emoce s námi lomcují sem a tam a navíc máme i dost často zkreslené myšlení, které si tolikrát ani neuvědomujeme. Najednou, jako by se nám z hlavy vypařily všechny ty zlé vzpomínky, které bývalý partner způsobil. Vidíme ho totiž v tom nejčistším světle. Rochníme se v pocitu ublížení, v sebedestruktivních myšlenkách a dáváme si vše za vinu… Všechny ty hádky, urážky a pochyby o něm a vašem vztahu, se vám jakoby vykouřily z hlavy. Máte tam doslova nas*ané.

Proč se k ex už nikdy nevracet?

 • Po rozchodu máte zkreslené myšlenky, které si pro sebe často i sama vědomě upravujete a vylepšujete. Dokonce jste ochotná se změnit, ustoupit a udělat zkrátka vše pro to, abyste to zkusili znovu. Jste přesvědčená, že teď už to bude jiné. Ale nebude. 
 • Ve smutnící fázi setrváváte příliš dlouho. Nechala jste se těmi myšlenkami po svém ex doslova pohltit a teď neznáte nic jiného. Možná, že vám někdo zlomil srdce, nebo vám opravdu hnusně ublížil. Ať už se cítíte sebevíc smutně a ublíženě, nemyslete si, že tím, že se k němu vrátíte a dáte tomu další šanci, se to vyřeší. 
 • To, že to skončilo, má svůj důvod. Ať už se on rozešel s vámi, nebo jste to byla vy, kdo mu zamával (a najednou ani nevíte, proč jste to udělala a nesnesitelně vám chybí), zamyslete se nad tím, proč tomu tak bylo. Zkuste si připomenout, co byly ve vašem vztahu za problémy, a proč se vám nepodařilo je vyřešit, dokud jste na to měli čas a prostor. Skutečně si myslíte, že se vám k tomu podaří najít řešení nyní? A už to, že vás partner nechal jít, bez ohledu na to, čím jste si procházeli, by alespoň pro mě byl znak toho, že tomu člověku na mě přece jenom příliš nezáleží. Proč bych někoho takového měla chtít zpátky?
 • Vrátit se k ex je opravdu zlý nápad. Být přesvědčený o tom, že to bude všechno jiné, je opravdu zcestné. Mluví z vás jen emoce, které jste ještě nedokázali zpracovat. Možná si myslíte, že je tohle jediná cesta k tomu, jak se znovu cítit šťastná. Ale takhle to nefunguje. Dřív nebo později, by ze skříně stejně vylezli vaši kostlivci. Vzkřísili by se nejen vaše problémy z minulosti, ale i nové, o kterých teď nemáte ani ponětí. Jak vy, tak i váš bývalý partner, se postupem času měníte. Mění se vaše názory, vkus, postoje, to, co od života chcete a ať už jste od sebe byli půl roku, rok, pět či deset let, oba už jste úplně jiní lidé. Zvažte, zda má pro vás skutečně cenu snažit se slepit vztah, který byl už dávno rozbitý. 
 • Nechcete být sami. Někdy máme tendence obnovovat vztahy s ex jenom kvůli tomu, že je bereme jako jakési zadní vrátka. Prostě víme, že nám s nimi bylo vždy dobře, co od nich čekat, co mají rádi, jak se chovají, je tam taková ta jistota a pocit bezpečí. Jenže pokud chcete vztah s takovým člověkem obnovit jenom z pocitu, abyste nebyli sami, měli byste se nad takovým postojem zamyslet co nejdříve. Neznačí to totiž nic dobrého a pravděpodobně to skončí ještě hůř, než naposled. Pokud se někdy budete cítit sama, zapomeňte na tyhle zadní vrátka, polkněte hořkou realitu a zkuste na sobě zapracovat ještě dřív, než se zřítíte do dalšího průseru. 
 • Nepokoušejte to uhrát na to, že budete jen přátelé. Pokud nechceš, ať se ti ex zasekne v hlavě, pusť ho k vodě a jdi dál. Omezte všechen kontakt. Ať už to byl sebelepší přítel (třeba ještě před tím, než jste spolu začali chodit), už je to pryč. Víte, jak se říká, že kamarádství mezi ženou a mužem není dobré, protože vždy bude jeden cítit něco víc? Myslím si, že tady to platí obzvlášť. Ať už to bude ve vás či v něm, vždy v někom zbydou větší city a pokud se budete mít stále na očích, nepustí vás to.  Nedělejte si to. Jen si to trápení budete prodlužovat. 

Já vím, jak moc je to lákavé. Je to území, u kterého známe každičké zákoutí. Ale není to pro nás spíše takový snadný cíl, než čelit realitě a svým pocitům? Vrátit se k němu by bylo jen takové rychlé zalepení rány, která se bude časem stejně prohlubovat.
Řekněte mi jeden dobrý důvod, proč by mělo být dobré vrátit se k ex. Jistě, jsou páry, kterým to vyšlo, ale to je spíše výjimka potvrzující pravidlo. Vždy taková je. Vy si ale zasloužíte toho nejlepšího partnera už od samého začátku.

Rychlý návod na to, jak zapomenout:

 • Zaměstnejte se. Neustále pro sebe vymýšlejte nové aktivity. Běžte se projít, nakupovat, přesaďte květiny, protřiďte šatník, proberte knihovnu, upečte něco do práce, běžte s kamarádkou na skleničku, do kina, zkuste něco nového. Zařiďte si program tak, ať máte neustále co dělat. Pokud večer nepadnete únavou a vyčerpaností do postele, děláte něco špatně. Myslím to vážně. Opravdu mějte nabitý program, už jen kvůli tomu, ať mu neslídíte na Instagramu, nebo mu nedejbože nepíšete. 
 • Omezte kontakt. Už jsem o tom psala zde. Čím dříve na něj zapomenete a učiníte k tomu ty správné kroky, tím lépe pro vás.
 • Nebojte se poznávat nové lidi. Chápu, že máte v hlavě ještě stále svého bývalého partnera, kterého nyní vidíte jako tu nejdokonalejší bytost kráčející po této planetě a nikdo jiný se mu nevyrovná. Ale choďte ven a poznávejte nové lidi. Jistě vás potěší, když uvidíte, že je o vás velký zájem!
 • Myslete na to zlé. Pokaždé, když se vám vybaví hezká vzpomínka na ex, snažte se ji přebít tou, která hezká tolik nebyla. Můžete zajít ještě dál a vypsat na papír všechny věci, které vám na bývalém  vadily a i důvody, proč je dobře, že už s ním nejste. 
 • Pracujte na sobě. Ale nemyslím to tak, že máte naleťet do posiloven a fotit se před zrcadlem v uplých legínách. Vraťte se do života, věnujte se svým koníčkům, dělejte to, co vás baví a věnujte se sami sobě. Snažte se žít ten nejlepší život a udělat ze sebe tu nejlepší verzi. Klidně k tomu použijte “vzdělávací” videa na Youtube (já mám ráda videa od Samiry), čtěte vztahové či seberozvojové knihy, nebo se staňte pravidelným čtenářem mého webu 🙂

Nevzdávejte se!